Popis problému
Nastavení a importy
Úlohy
Vytváříme trajektorii Poissonova procesu s obsluhou, kde intervaly mezi příchody jsou exponenciálně rozdělené s parametrem míry lambda_ a délky obsluhy jsou gama rozdělené s parametry tvaru shape_ a měřítka scale_.
Průběh trajektorie graficky znázorněme: na ose x znázorňujeme hodnoty z prvního sloupce pole proces_1, což jsou časové okamžiky, kdy se vyskytly jednotlivé události (příchody a konce obsluh). Na ose y znázorňujeme kumulativní součet hodnot z druhého sloupce pole proces_1, které představují změny v Poissonově procesu v čase (počet příchodu minus počet konců obsluh), pomocí funkce z knihovny numpy - cumsum https://numpy.org/doc/stable/reference/generated/numpy.cumsum.html
Nastavíme požadovane parametry:
Vytváříme N náhodných trajektorií pomocí funkce create_trajectory s parametry (T, lambda_, shape_, scale_).
Každá trajektorie je reprezentována jako dvousloupcová matice, kde první sloupec jsou časové okamžiky, kdy dochází ke změnám v počtu zákazníků, druhý sloupec obsahuje "1" a "-1" (změny v počtu klientů)
Graficky znázorněme simulované trajektorie.
Trajektorie seskupíme podle počtu zákazníků ve frontě po 100 sekundách.
Vidíme, že tato distribuce je velmi podobná normálnímu rozdělení.
Vypočítáme a graficke znázorněme distribuce Poissonova rozdělení s určenou intenzitou (5).
Testování
Spočítáme testovou statistiku.
Dále, abychom otestovali hypotézu, musíme najít kritickou hodnotu. K tomu použijeme knihovnu scipy.stats k výpočtu kritické hodnoty pro test chí-kvadrát na hladině významnosti alfa = 0,05. Kritická hodnota se vypočítá pomocí funkce stats.chi2.ppf(). https://docs.scipy.org/doc/scipy/reference/generated/scipy.stats.chi2.html Tato funkce se používá k určení kritické hodnoty pro test chí-kvadrát na dané hladině významnosti (5%) a odpovídajících stupňů volnosti.
Pokud Testová statistika < Kritická hodnota =>
Určení p-hodnoty testu
K určení p-hodnoty také použijeme knihovnu scipy.stats.
Najdeme p-hodnotu pomocí scipy.stats.chi2.sf - survival function (1 - cdf)
p-hodnota je větší než hladina významnosti. Platí tedy, že čím výšší p-hodnota testu je, tím větší nám tento test indikuje pravděpodobnost, že platí nulová hypotéza.
Pro jistotu můžeme naše výsledky porovnat s výsledky získanými pomocí knihovní funkce - scipy.stats.chisquare(), která vypočítává jednostranný chí-kvadrát test.